Prawo Murphy'ego: Klientowi nigdy nie przyjdzie na myśl ile kosztuje projekt, tylko ile można na tym projekcie zaoszczędzić.
JavaScript

Co to jest JavaScript

JavaScript to nazwa języka programowania opracowanego przez Sun Microsystems i Netscape. Umożliwia on umieszczanie na stronach WWW aktywnych elementów zmieniających wygląd i "reagujących" na działania użytkownika. Oprócz najbardziej popularnych zastosowań można tworzyć bardziej skomplikowane i pożyteczniejsze skrypty.
JavaScript jest obsługiwany przez wszystkie główne przeglądarki (IE od wrsji3.0, NN od wersji 2.0 i Opera - od 3.20).

Ostatnie wersje przeglądarek (tych najpopularniejszych) znacznie rozszerzyły możliwości języka poprzez wprowadzenie obsługi DOM (Document Object Model), który praktycznie pozwala na niemal swobodne manipulowanie dowolnym elementem strony.

Należy pamiętać, że obsługa JavaScriptu w różnych przeglądarkach nie jest jednakowa, co staram się wyraźnie zaznaczyć w dalszej części.

Czy musisz znać JavaScript, aby stosować skrypty na swojej stronie? Nie koniecznie! Wystarczy wkleić odpowiedni kod do swojego dokumentu HTML i będziesz miał juz skrypt. Ponieważ skrypty są bez żadnego kodowania umieszczane w HTML'u można skopiować skrypty z odwiedzanych stron. Oczywiście może to być naruszeniem praw autorskich, więc lepiej skorzystać z serwisów oferujących darmowe skrypty do wykorzystania (takich jak bardzo wiele). Nie jest jednak naruszeniem praw autorskich analizowanie ciekawych rozwiązań i zdobywanie wiedzy na przykładach. Wręcz przeciwnie: jest to godne polecenia.

Mała, ale ważna uwaga: bezmyślne kopiowanie skryptów nie pozwala w pełni docenić możliwości języka. Dodatkowo, bez znajomości chociaż podstaw nie będziecie mogli znaleźć i poprawić błędów, ani dostosować skryptów do własnych potrzeb. Analizowanie znalezionych w sieci skryptów jest bardzo dobrą metodą poszerzania swojej wiedzy o tym języku.

Umieszczanie skryptów JavaScript w kodzie HTML

Kod skryptu JavaScript jest umieszczany w źródle strony HTML. Można go wstawić na kilka sposobów:

  1. dołączyć z zewnętrznego pliku - ze standardowym rozszerzeniem js - zawierającego skrypt, np.:
    	<script type="text/javascript" src="plik_ze_skryptem.js">
    	</script>
    	
  2. jako wyodrębniony blok w kodzie strony (najczęściej w nagłówku, ale praktycznie może wystąpić w dowolnym miejscu strony), np.:
    	<script type="text/javascript">
    	<!--
    	var x = 123;
    
    	function mojaFunkcja ( )
    	{	alert ("Wartość zmiennej x wynosi " + x);
    	}
    	//-->
    	</script>
    	
  3. jako jedną lub więcej instrukcji wykonywanych przy wystąpieniu pewnego zdarzenia związanego z wybranym elementem strony, np.:
    	<input type="button" 
    		name="mojButton"
    		value="Naciśnij mnie"
    		onClick="this.style.color='#CC0000'; alert('Zmieniłem kolor');">
    	
  4. zamiast adresu w linku (<a href...>) na stronie, np.:
    	<a href="javascript: mojeFunkcja()">Tekst linku</a>
    	

 

Co dalej?

Linki do kursów JavaScript w języku polskim znajdziesz w zakładce Linki

Przykłady wykorzystania JavaScript na stronie możesz obejrzeć w zakładce JavaScript - przykłady

« wstecz   dalej »