Prawo Greena - wszytko jest możliwe pod warunkiem, że nie wiesz o czym mówisz.
Algorytmy: Algorytmy szyfrowania

Algorytmy szyfrujące maja na celu uniemożliwienie odczytania jakichś danych osobom nie znającym klucza szyfru. Istnieje wiele bardzo złożonych algorytmów szyfrowania danych, które praktycznie uniemożliwiają ich "przypadkowe" odczytanie. Poniżej przedstawione algorytmy należą do najprostszych, ale mogą być wystarczające w systemach, które nie wymagają specjalnych zabezpieczeń.

Szyfrowanie metodą odejmowania
To chyba najprostsza metoda szyfrowania. Polega na odejmowaniu od liczby 255 kodu szyfrowanego znaku. Liczba 255 jest największa wartością jaką może przyjąć pojedynczy bajt zawierający którykolwiek ze znaków ASCII.

Całe szyfrowanie polega na zastąpieniu każdego znaku w kodowanym ciągu znakiem o kodzie równym 255 - (kod znaku).

Rozkodowanie zaszyfrowanego łańcucha polega na ponownym wykonaniu tej samej czynności.

Szyfrowanie metoda xorowania

Ten algorytm jest równie prosty jak poprzedni, ale zakodowany ciąg jest nieco lepiej chroniony, gdyż jego rozszyfrowanie wymaga znajomości użytej wartości klucza, co już nie jest tak proste i oczywiste, jak w poprzednim algorytmie.

Operację XOR wykonujemy na kolejnych znakach szyfrowanego ciągu w połączeniu z wybraną wartością (musi to być liczba z zakresu 1 do 255). Polega to na zastąpieniu kolejnych bitów w szyfrowanym znaku wartością:

1 - jeżeli odpowiadające sobie bity mają różne wartości;

0 - jeżeli odpowiadające sobie bity mają takie same wartości.

W przypadku tego algorytmu rozszyfrowanie zakodowanego ciągu wymaga umieszczenia w nim (na początku lub na końcu) wartości klucza szyfrującego lub też znajomości tego klucza przez algorytm deszyfrujący.

 

« wstecz   dalej »