Głupota wstaje wcześnie - dlatego tyle dzieje się rano!
Turbo Pascal 7.0 - Opis opcji i poleceń menu
Opcja Polecenie Opis
File Zawiera polecenia umożliwiające wykonywanie operacji na plikach, zmianę bieżącego katalogu, tymczasowego opuszczenia i wyjścia z programu. Na samym dole może wystąpić do 5 nazw ostatnio zamkniętych okienek edycyjnych.
  New Otwarcie nowego okienka edycyjnego o tymczasowej nazwie nonameXX.pas (XX - liczba całkowitą od 00 do 99). Przy próbie zapisu takiego pliku na dysku program poprosi użytkownika o podanie nazwy, pod którą zostanie on zapisany.
  Open [F3] Wczytanie pliku z desku. Przycisk Open wczyta plik do nowego okienka, a Replace spowodujące wczytanie pliku do aktywnego okienka.
  Save [F2] Zapisanie na dysku pliku redagowanego w aktywnym okienku. Jeśli plik posiada domyślną nazwę nonameXX.pas, to zostanie wyświetlone okienko dialogowe umożliwiające zmianę nazwy. Jeśli edytowany plik był już zapisany na dysku, plik zostanie automatycznie zapisany na wcześniej wybranym napędzie i katalogu pod starą nazwą (rozszerzenie nazwy "starego" pliku zostanie zmienione na BAK, a pod istniejącą nazwą zostanie zapisana nowa wersja pliku).
  Save as Zapisanie pliku z aktywnego okienka ze zmianaą jego nazwy i/lub ściezki.
  Save all Zapisanie wszystkich okien edycyjnych (a nie tylko aktywnego) pod warunkiem, że zbiory w pozostałych oknach były modyfikowane od chwili ostatniego zapisu.
  Change dir Określenie bieżącego napędu i bieżącego katalogu. Można wpisać nazwę katalogu, poprzedzoną ewentualnie nazwą napędu lub wybrać odpowiedni katalog w okienku listowym
  Print Wydrukowanie zawartości całego pliku zawartego w aktywnym okienku. Aby wydrukować fragment tekstu należy zaznaczyć odpowiedni blok i wydrukować go z poziomu okienka przez jednoczesne naciśnięcie kombinacji klawiszy Ctrl+K+P.
  Printer setup Definjuje parametry drukowania.
Filter path określa katalog pliku PRNFLTR.EXE, który umożliwia określenie typu drukarki i wydrukowanie tekstu programu z wyróżnieniem występujących w nim elementów syntaktycznych. Po standardowej instalacji pakietu Turbo Pascal plik ten znajduje się w tym samym katalogu.
Command line określa typ drukarki:
  • $NOSWAP /EPSON - drukarka typu Epson lub z nią zgodne (parametr przyjmowany standardowo),
  • $NOSWAP /HP - drukarka LaserJet firmy Hewlett-Packard,
  • $NOSWAP /PS - drukarka obsługująca język PostScript,
  • $NOSWAP /ASCII - drukowanie kodów ASCII (bez znaków sterujących).
Po każdym z tych wpisów można podać dodatkowe opcje:
  • /Lxx - określa liczbę wierszy na stronie (xx - liczba wierszy, standardowo drukowanych jest 55 wierszy),
  • /Txx - określa krok tabulacji (xx - wartość kroku; standardowo krok wynosi 8),
  • /Onazwa_zbioru - okreśa plik lub urządzenia do którego ma być przesłany wydruk (standardowo LPT1).
  Dos shell Tymczasowe opuszczenie programu i wykonanie pewnych poleceń systemu DOS. Powrót następuje poleceniem exit.
  Exit [Alt + X] Zakończenie programu Turbo Pascal.
Edit Umożliwia odzyskanie pierwotnej postaci tekstu po wykonaniu zmian, anulowania odzyskania, kopiowania, powielania i usuwania fragmentów tekstów. Przed wykonaniem operacji kopiowania lub wycięcia należy w aktywnym okienku edycyjnym zaznaczyć blok tekstu.
  Undo [Alt + BkSp] Anulowanie zmian w tekście. Kolejne polecenia odtwarza stan tekstu przed wykonaniem kolejnych zmiany, itd.
  Redo Wykonuje operację odwrotną do wykonywanej przez polecenie Undo: przywraca stan tekstu sprzed ostatniej operacji Undo.
  Cut [Shift + Del] Usunięcie zaznaczonego bloku tekstu i umieszczenie go w buforze.
  Copy [Ctrl + ins] Kopiuje zaznaczony blok tekstu do bufora, ale nie usuwa go z tekstu źródłowego.
  Paste [Shift+Ins] Wklejenie tekstu zapamiętanego w buforze i umieszcza go poczynając od miejsca aktualnego położenia kursora w aktywnym okienku edycyjnym.
  Clear [Ctrl + Del] Podobnie jak Cut usuwa w bieżącym okienku edycyjnym zaznaczonego bloku, ale nie umieszcza bloku tekstu w buforze.
  Show clipboard Wyświetla aktualną zawartości bufora w okienku Clipboard. W buforze są zapamiętywane wszystkie bloki wycinane poleceniem Cut lub kopiowane poleceniem Copy z dowolnych okienek edycyjnych. Blok ostatnio wprowadzony do tego bufora jest podświetlony.
Search Umożliwia wyszukanie w kodzie źródłowym podanego ciągu znaków, wyszukanie i zamiana ciągu znaków na inny oraz powtórzenie poprzednio wybranej operacji. Możliwe jest również szybkie przejście do wiersza o określonym numerze, wyszukanie w tekście programu podanej nazwy procedury, wyszukanie miejsca błędu wykonania programu oraz wyświetlenie ostatniego błędu kompilacji.
  Find Służy do wyszukiwania ciągu znaków w kodzie źródłowym w aktualnym okienku edycyjnym.
Do podokienka Text to find wpisuje się ciąg znaków, który będzie poszukiwany w kodzie źródłowym. Podczas wywołania opcji Find w podokienku wejściowym znajdzie się słowo występujące w miejscu aktualnego położenia kursora.
Podokienko Options pozwala na włączenie lub wyłączenie opcji wyszukiwania (standardowo wszystkie opcje są wyłączone):
  • Case sensitive - rozróżnianie małych i dużych liter,
  • Whole words only - poszukiwanie tylko całych słów, tj. ciągów znaków, przed i po których występuje spacja lub znak przestankowy,
  • Regular expression - poszukiwanie tylko wyrażeń regularnych, tj. ciągu znaków, w których znaki ^, $, . (kropka), *, +, [] i \ posiadają specjalne znaczenie.
Direction określa kierunku poszukiwania: do przodu (Forward) lub wstecz (Backward).
Scope określa zakres poszukiwania: cały plik (Global) lub tylko zaznaczony blok tekstu (Selected text).
Origin służy do określenia miejsca od którego należy rozpocząć poszukiwanie: From cursor - poszukiwanie od miejsca aktualnego położenia kursora lub Entire Scope szukanie w zakresie określonym w podokienku Scope.
  Replace Służy do wyszukania podanego ciągu znaków i zastąpienia go innym. Po wywołaniu tej opcji pojawi się na ekranie okienko dialogowe podobne jak w przypadku opcji Find. Dodatkowo zawiera również podokienko New Text. Podokienko Options zawiera dodatkowo opcję Prompt on replace, która powoduje wyświetlenie zapytania o wymianę tekstu po każdym napotkaniu ciągu znaków podanych w Text to Find. Ciąg ten będzie wymieniany na ciąg znaków podany w podokienku New text.
  Search again Powoduje powtórzenie ostatniej operacji Find lub Replace. Obowiązują przy tym wszystkie ostatnie ustalenia okienka dialogowego dla polecenia.
  Go to line number Przejście do wiersza o numerze podanym w okienku dialogowym ukazującym się po wywołaniu polecenia.
  Show last compiler error Po wywołaniu polecenia zostanie wyświetlony ostatni komunikat o błędzie kompilacji pod warunkiem, że wykonano kompilację programu lub modułu znajdującego się w bieżącym okienku edycyjnym i gdy podczas niej wystąpił co najmniej jeden błąd.
  Find error Umożliwia umiejscowienie błędu wykonania programu. Po zaistnieniu takiego błędu, zainicjowanie polecenia powoduje wyświetlenie okienka z adresem pamięci, w którym nastąpił błąd. Adres ten składa się z 2 części w postaci szesnastkowej: adresu segmentu i oddzielonego dwukropkiem adresu względnego, liczonego względem początku segmentu.
  Find procedure Powoduje wyświetlenie okienka dialogowego, w którym można wpisać nazwę szukanej funkcji lub procedury. Operacja szukania odnosi się tylko do jej definicji, a nie miejsca wywołania. Jeżeli funkcja/procedura o podanej nazwie istnieje w tekście źródłowym aktywnego okienka edycyjnego, to nastąpi przesunięcie kursora do początku tej funkcji/procedury.
Run Menu opcji Run zawiera polecenia dotyczące uruchamiania programów oraz polecenia rozpoczynające i kończące sesję debuggera.
  Run [Ctrl + F9] Powoduje wykonanie programu z uwzględnieniem parametrów określonych w podokienku Parameters, jeśli jakieś zostały podane.
Jeżeli debugger nie jest włączony, to program zostanie automatycznie skompilowany i wykonany od początku.
Jeżeli tekst źródłowy został zmieniony i były wykorzystywane polecenia Step over lub Trace into, to po wywołaniu polecenia Run pojawi się zapytanie o ponowne skompilowanie programu. W przypadku odpowiedzi twierdzącej nastąpi kompilacja i wykonanie od początku - natomiast przy podaniu negatywnej odpowiedzi nastąpi tylko wykonanie tego programu do następnego punktu przerwania lub do jego końca (gdy punkty nie zostały ustalone).
Jeżeli tekst programu lub dołączanego to niego modułu zawiera błąd, to podczas kompilacji zostanie zasygnalizowany pojawieniem się błędu kompilacji. W trakcie wykonania programu może również pojawić się błąd wykonania. W obu przypadkach pojawi się napis o takiej składni:
Error numer: komunikat
gdzie numer oznacza numer błędu, a komunikat jest jego wyjaśnieniem w języku angielskim. Nastąpi automatyczne przejście do aktywnego okna i usytuowanie kursora w miejscu wystąpienia błędu.
  Step over [F8] Polecenie to stosuje się do wykonania pojedynczej instrukcji programu. Wykonywanie programu następuje krok po kroku od pierwszej linii programu (instrukcji Begin). Gdy bieżącą instrukcją jest wywołanie procedury, to przy użyciu tego polecenia nastąpi jej wykonanie (w jednym kroku) i debugger ustali wiersz z następną instrukcją po wywołaniu tej procedury (w programie głównym), jako aktualną pozycję do wykonywania programu. Następuje powrót do aktywnego okna z kodem źródłowym.
  Trace into [F7] Polecenie stosuje się również do wykonania pojedynczej instrukcji programu. W tym przypadku jednak jeżeli bieżącą instrukcją jest wywołanie procedury to nastąpi przejście do tej procedury i za bieżący wiersz do wykonania zostanie przyjęty wiersz ze słowem kluczowym Begin, które rozpoczyna treść procedury. Przy ponownym wywołaniu tego polecenia będą wykonywane następne instrukcje procedury aż do jej zakończenia. Nastąpi wówczas przejście do kolejnej instrukcji w programie głównym i będzie on wykonywany wiersz po wierszu.
  Go to cursor [F4] Rozpoczyna lub kontynuuje wykonywania programu. Rozpoczęcie wykonywania programu następuje w przypadku, gdy kursor znajduje się w pierwszym wierszu programu (instrukcja Begin): program jest uruchomiony i nie następuje automatyczny powrót do aktywnego okna. Natomiast jeżeli kursor znajduje się w treści programu lub deklaracji procedury to po "dojściu" do tej instrukcji następuje automatyczny powrót do aktywnego okna kodu.
  Program reset
[Ctrl + F2]
Zakończenia sesji debuggera. Następuje zwolnienie pamięci operacyjnej, która została zajęta i przydzielona przez program użytkownika oraz zamknięcie wszystkich zbiorów otwartych w trakcie wykonywania programu. Można ponownie uruchomić program lub debugger. Jeżeli debugger nie został uruchomiony, to polecenie Program reset jest wyłączone.
  Parameters Umożliwia określenie dla wykonywanego programu parametrów wiersza poleceń. Po wywołaniu tego polecenia pojawi się dodatkowe podokienko, w którym można podać parametry dla wykonywanego programu - z pominięciem jego nazwy.
Compile Zawiera polecenia służące do kompilowania (tłumaczenia na język wewnętrzny komputera) programów i modułów, określenia miejsca przechowywania kodu wynikowego, określenia i anulowania pliku pierwszoplanowego oraz wyświetlenia informacji o bieżącym zbiorze znajdującym się w okienku edycyjnym oraz zajętej pamięci.
  Compile [Alt + F9] Przetłumaczenie programu z aktywnego okienka na język wewnętrzny komputera. Utworzony zostanie kod wynikowy programu - w zależności od ustalenia w poleceniu Destination (Disk lub Memory). Jeśli polecenie zostanie zainicjowane dla modułu, to bez względu na ustawienie parametru w poleceniu Destination, kompilator utworzy na dysku plik wynikowy o rozszerzeniu nazwy TPU (skrót z ang. Turbo Pascal Unit), przy czym pierwsze osiem znaków nazwy pliku z tym rozszerzeniem będzie identyczne ze znakami nazwy pliku źródłowego.
  Make [F9] Powoduje również kompilację programu lub modułu źródłowego z aktywnego okienka. Wywołanie tego polecenia powoduje wykonanie przez kompilator pewnych czynności:
  • sprawdza, czy poleceniem Primary file, określono tzw. plik pierwszoplanowy i jeśli tak, to zostanie on skompilowany, a jeśli nie, to zostanie skompilowany plik znajdujący się w aktywnym okienku edycyjnym,
  • sprawdza czy daty i czasy utworzenia wszystkich zbiorów źródłowych (.PAS) i wynikowych modułów, od których zależy kompilowany plik (moduły wymienione w deklaracji USES) i jeśli plik źródłowy któregoś z modułów został zmieniony od chwili ostatniej jego kompilacji, to moduł zostanie ponownie skompilowany i zostanie utworzony na dysku nowy plik .TPU,
  • jeśli część opisowa modułu znajdującego się w aktywnym okienku edycyjnym została zmieniona od czasu ostatniej jego kompilacji, to wszystkie moduły zależne od niego zostaną ponownie skompilowane,
  • jeśli moduł dołącza plik .OBJ, a plik ten został utworzony później niż plik .TPU tego modułu, to moduł ten zostanie ponownie skompilowany,
  • jeśli moduł dołącza plik źródłowy za pomocą dyrektywy kompilatora I, a plik ten został utworzony później niż plik .TPU danego modułu, to moduł ten zostanie ponownie skompilowany.
  Build Powoduje bezwarunkowe wykonanie wszystkich operacji wymienionych dla polecenia Make.
  Destination Pozwala na określenie, czy kod wynikowy kompilowanego programu ma zostać zapisany na dysku (DISK), jako plik z rozszerzeniem nazwy .EXE w przypadku programu i .TPU w przypadku modułu lub przechowany w pamięci (MEMORY - domyślnie).
  Primary file Pozwala określić plik pierwszoplanowy, tj. plik o rozszerzeniu .PAS, który zostanie najpierw skompilowany (tj. bez względu na to, jaki plik jest aktualnie otwarty w aktywnym okienku) po zainicjowaniu polecenia Make lub Build. Jeśli nie podano nazwy żadnego pliku, to za plik pierwszoplanowy przyjmuje się plik znajdujący się w bieżącym okienku.
  Clear primary file Polecenie to anuluje (kasuje) określenie pliku pierwszoplanowego.
  Information Wyświetlenie informacji o bieżącym zbiorze i zajętym obszarze pamięci. Informacje te podają:
  • w części Program:
    • Source compiled - liczbę skompilowanych wierszy,
    • Code size - rozmiar kodu wynikowego,
    • Data size - rozmiar segmentu danych,
    • Stack size - rozmiar segmentu stosowego,
    • Minimum heap size, Maximum heap size - minimalny i maksymalny rozmiar stosu na zmienne dynamiczne,
    • Status - aktualny status pliku
  • w części Memory:
    • DOS - rozmiar pamięci zajęty przez system operacyjny DOS,
    • IDE - rozmiar pamięci zajęty przez zintegrowany system programowania,
    • Symbols - liczbę bajtów pamięci zajętych przez nazwy symboliczne,
    • Program - liczbę bajtów pamięci zajętych przez plik,
    • Free - liczbę wolnych bajtów pamięci,
  • w części EMS:
    • IDE - rozmiar pamięci rozszerzonej EMS zajętej przez zintegrowany system programowania,
    • Other - liczbę pozostałych zajętych bajtów w pamięci EMS,
    • Free - liczbę wolnych bajtów pamięci EMS.
Debug Służy do sterowania debuggera, wbudowanego w system programowania: śledzenia przebiegu programów oraz do lokalizacji i usuwania usterek programowych.
  Breakpoints Wyświetla okienko do kontrolowania użycia punktów przerwania wykonania programu. Zawiera ono wykaz wszystkich ustawionych punktów przerwania wraz z numerami wierszy i warunkami. Można wybrać punkt przerwania z listy i wykonać jedną z operacji:
  • Edit - zmienić właściwości wybranego punktu przerwania.
    W podokienkach wejściowych mozna:
    • Condition - podać warunek, przy spełnieniu którego w wybranym punkcie przerwania ma faktycznie wystąpić zatrzymanie wykonywania programu.
    • Pass count - określić ile razy dany punkt przerwania ma zostać pominięty zanim nastąpi przerwanie programu.
    • File name - podać nazwę pliku z kodem źródłowym.
    • Line Number - podać numer wiersza, w którym jest umieszczony punkt przerwania.
    Znaczenie poszczególnych poleceń jest następujące:
    • Modify - zastosowanie w edytowanym punkcie przerwania podanych wyżej informacji.
    • New - ustalenie nowego punktu przerwania programu wg podanych informacji.
    • Cancel - zaniechanie wprowadzonych zmian.
  • Delete - usunąć punkt przerwania podświetlony w spisie występujących przerwań.
  • View - sprawdzić usytuowanie w kodzie źródłowym wybranego punktu przerwania.
  • Clear all - usunąć wszystkii przerwania, których spis jest podany w okienku.
  Call stack
[Ctrl + F3]
Powoduje otwarcie okienka, które zawiera listę odwołań do funkcji, procedur (wraz z parametrami) wykorzystywanych w aktualnym miejscu wykonywania programu. Na dole ekranu pojawia się dodatkowe menu zawierające nazwy klawiszy i operacji wykonywanych po ich naciśnięciu:
  • Go to source - powrót do kodu źródłowego po uruchomieniu debuggera,
  • Trace - wykonywanie programu krok po kroku (jak polecenie Trace into),
  • Step - wykonywanie programu krok po kroku (jak polecenie Step over),
  • Menu - przejście do menu głównego.
  Register Wyświetlenia okienka rejestrowego CPU, w którym podane są zawartości rejestrów i jego znaczniki. Opcja przydatna podczas śledzenia programów zawiających wstawki z asemblera.
  Watch Pozwala na śledzenie zmian wartości zmiennych, struktur danych i wyrażeń. Podczas wykonywania programu możliwa jest też zmiana wartości zmiennych. Możliwe jest wprowadzanie zmiennych zadeklarowanych w programie a także w procedurach i funkcjach oraz modułach. Ich wprowadzenie możliwe jest poprzez wybranie z opcji Debug polecenia Add watch. Możliwe polecenia:
  • Add - dodanie nowego elementu do okienka Watches,
  • Modify - edycja bieżącego elementu z okienka Watches,
  • Remove - usunięcie bieżącego (zaznaczonego) elementu z okienka Watches,
  • Clear all - usunięcie wszystkich elementów z okienka Watches.
  Output Wyświetla ekran wyjściowy czyli ekran, na który są wyprowadzane wyniki z programu użytkownika (nie dotyczy to programów graficznych). Wybranie tego polecenia powoduje wyświetlenie nowego okienka dialogowego, które jest cały czas aktywne i można śledzić wyniki wyjściowe programu z jednoczesnym podglądem np. tekstu źródłowego programu, wartości jego zmiennych, wyrażeń itp.
  User screen
[Alt + F5]
Wyświetla ekran wyjściowy czyli ekranu na który są wyprowadzane wyniki z programu użytkownika (nie dotyczy programów graficznych) na całym ekranie monitora. Powrót do systemu następuje po naciśnięciu dowolnego klawisza na klawiaturze lub myszki.
  Evaluate/modify
[Ctrl + F4]
Wyświetlenie okienka dialogowego z trzema podokienkami (Expression, Result i New value) oraz czterema poleceniami (Evaluate, Modify, Cancel i Help). Opcja ta służy do otrzymywania aktualnej wartości podanej zmiennej lub wyrażenia oraz do przypisania nowej wartości określonej zmiennej. Może być również wykorzystywana jako kalkulator poprzez wpisanie do podokienka Expression wyrażenia stałego (nie zawierającego żadnych zmiennych) i wywołaniu polecenia Evaluate. Obliczony wynik zostanie wyświetlony w podokienku Result. Jeżeli wprowadzone wyrażenie było błędne, to pojawi się na ekranie komunikat o błędzie.
  Add watch
[Ctrl + F7]
Umożliwia wprowadzenie nowego wyrażenia, które zostanie umieszczone w okienku podglądu. Po jej wywołaniu pojawia się okienko dialogowe Watch expression. Domyślnym wyrażeniem wpisywanym w okienku dialogowym jest słowo występujące w miejscu aktualnego położenia kursora w aktywnym okienku z kodem źródłowym. W okienku Watches zostanie wyświetlona nazwa i aktualna wartość wyrażenia (w przypadku, gdy dotychczasowy program nie został uruchomiony wyświetlony zostanie napis Unknown identifier lub jego wartość z poprzedniego wykonania programu).
  Add breakpoint Służy do wprowadzenia nowego punktu przerwania programu z wykorzystaniem informacji wprowadzonych w okienkach wejściowych. Opcja ta ma to samo znaczenie co omówione wyżej (w polecenie New w okienku Edit Breakpoint) i jest dostępne bezpośrednio w menu opcji Debug.
Tools Polecenia wykorzystywane do uruchamiania w systemie TP innych systemów i programów narzędziowych (maksymalnie 15). Po wyjściu lub zakończeniu ich wykonywania następuje powrót do systemu TP. Standardowo system dla trybu rzeczywistego DOS'u posiada program GREP, który służy do przeszukiwania zbiorów tekstowych np. w celu odnalezienia określonego ciągu znaków. Inne systemy i programy mogą być dodane do menu opcji Tools za pomocą polecenia Tools z menu opcji Options.
  Messages Otwiera okienko, w którym zostaną wyświetlone informacje o plikach tekstowych i numerach ich wierszy, w których odszukano np. podany ciąg znaków.
  Go to next
[Alt + F8]
Powoduje przejście do kolejnego wiersza w zbiorze lub do wiersza w następnym zbiorze zawierającego poszukiwany ciąg znaków (wg listy podanej w okienku Messages).
  Go to previous
[Alt + F7]
Powoduje przejście do poprzedniego wiersza w zbiorze lub do wiersza w poprzednim zbiorze zawierającego poszukiwany ciąg znaków (wg listy podanej w okienku Messages).
  Grep [Shift + F2] Służy do uruchomienia w TP programu narzędziowego GREP. Po wywołaniu tego polecenia na ekranie pojawi się okienko dialogowe.
Options Zawiera polecenia umożliwiające przegląd i zmianę standardowych ustawień systemu. Dotyczą one kompilatora, rozmiarów pamięci wykorzystywanej do przechowywania informacji, programu łączącego (linkera), debuggera, katalogów, programów narzędziowych uruchamianych z poziomu TP i jego środowiska. Można również zapamiętać te ustalenia i zapisać lub odczytanie ze pliku dyskowego.
  Compiler Ustala parametry działania kompilatora. Wyświetla okienko dialogowe zawierające pięć podokienek:
  • podokienko Code generation:
    • Force far calls (wymuszenie dalekich wywołań)
      Włączenie powoduje zastosowanie w stosunku do wszystkich funkcji i procedur w kompilowanym programie mechanizmu wywołania dalekiego. W Turbo Pascal'u istnieją również wywołania bliskie. W programie można zastosować oba rodzaje wywołań poprzez użycie dyrektyw kompilatora {$F+} i {$F-} lub dyrektyw far i near. Standardowo parametr ten jest wyłączony.
    • Overlay allowed (zezwolenie na tworzenie struktur nakładkowych)
      Parametr powinien być włączony przy kompilacji programu składającego się ze struktur nakładkowych. Standardowo ten parametr jest wyłączony.
    • Word align data (przypisywanie danych na granicy słowa)
      Przy włączonym parametrze (ustawienie standardowe) zmiennym i stałym nieznakowym programu przydziela pamięć od razu w dwóch bajtach. Powoduje to szybsze zapisywanie i odczytywanie danych z pamięci. Przy wyłączonym parametrze pamięć przydzielana jest w kolejnych bajtach.
    • 286 instructions (generowanie rozkazów dla procesora 80286)
      Włączenie parametru powoduje generowanie kodu wynikowego dla koprocesora. Nie sprawdzana jest jednak obecność tego typu procesora. Standardowo ten parametr jest wyłączony.
  • podokienko Runtime errors:
    • Range checking (sprawdzanie zakresów)
      Włączenie parametru powoduje wygenerowanie kodu sprawdzającego m. in. czy indeksy tablic i łańcuchów należą do przedziałów określonych w odpowiednich definicjach typów lub deklaracjach zmiennych i czy wartości przypisywane zmiennym nie przekraczają zdefiniowanych dla nich zakresów. Jeśli przekroczenie wystąpi podczas wykonywania programu, to zostanie zasygnalizowany błąd. Standardowo ten parametr jest wyłączony.
    • Stack checking (kontrola stosu)
      Przy włączonym parametrze kompilator generuje kod, który przed każdym wywołaniem procedury lub funkcji sprawdza, czy obszar pamięci przeznaczony dla zmiennych lokalnych jest wystarczający. Jeśli obszar pamięci jest zbyt mały, to podczas wykonywania programu nastąpi jego przerwanie i pojawienie się odpowiedniego komunikatu o błędzie. Standardowo ten parametr jest włączony.
    • I/O checking (kontrola błędów wejścia-wyjścia)
      Przy włączonym parametrze kompilator generuje kod, który po każdej operacji WE-WY przeprowadza kontrolę ewentualnych błędów. Jeżeli zostanie wykryty błąd nastąpi przerwanie i pojawienie się odpowiedniego komunikatu. Standardowo ten parametr jest włączony.
    • Overflow checking (kontrola przekroczenia zakresów)
      Włączenie parametru powoduje generowanie kodu, który sprawdza przekroczenie dozwolonych zakresów wartości w operacjach na liczbach całkowitych: dodawanie, odejmowanie, mnożenie oraz operacje za pomocą funkcji standardowych Abs, Sqr, Succ oraz Pred. Podczas wykonywania programu przekroczenie zakresu spowoduje jego przerwanie i pojawienie się komunikatu o błędzie. Standardowo ten parametr jest wyłączony.
  • podokienko Syntax options:
    • Strict var-string (kontrola długości łańcuchów)
      Jeżeli parametr jest włączony, to kompilator generuje kod, który sprawdza zadeklarowaną długość zmiennej typu łańcuchowego z długością łańcucha aktualnie jej przypisywanego. Jeśli długość łańcucha przypisywanego jest dłuższa od zadeklarowanego, to nastąpi sygnalizacja błędu. Standardowo ten parametr jest włączony.
    • Complete Boolean eval (wartości wyrażeń logicznych)
      Włączenie parametru powoduje obliczanie wszystkich części składowych wyrażenia logicznego. Spowoduje to dłuższe wykonywanie programu. Standardowo ten parametr jest wyłączony.
    • Extended syntax (rozszerzenie syntaktyki)
      Przy włączonym parametrze funkcje standardowe i zdefiniowane w programie przez użytkownika mogą być wywoływane w taki sam sposób jak procedury (wartość funkcji i jej typ nie mają znaczenia). Jest również możliwa zgodność tablic o podstawie zerowej (tablice znakowe - o indeksach typu całkowego i elementach składowych typu Char, których początkowym indeksem jest 0 i mogą być używane do przechowywania łańcuchów zakończonych znakiem NULL) z wartościami typu Pchar (typ wskaźnikowy do reprezentacji wskaźnika do łańcuchów zakończonych znakiem pustym. Parametr ten jest włączony standardowo.
    • Typed @ operator (sprawdzanie zgodności wskaźników)
      Przy włączonym parametrze typ wyniku wyrażenia @zmienna jest zgodny ze wszystkimi innymi typami wskaźnikowymi. Parametr ten jest włączony standardowo.
    • Open parameters (stosowanie parametrów otwartych)
      Włączenie parametry pozwala na używanie łańcuchów i tablic otwartych jako parametrów funkcji i procedur.
  • podokienko Debugging:
    • Debug information (informacje dla debuggera)
      Przy włączonym parametrze kod wynikowy programu zawiera wszystkie niezbędne informacje o adresach. Umożliwia to w przypadku znalezienia błędu wykonania programu lokalizację tego błędu (za pomocą polecenia Find error). Parametr ten jest standardowo włączony.
    • Local symbols (generowanie informacji o identyfikatorach lokalnych)
      Włączenie parametru umożliwia wygenerowanie informacji o nazwach i typach wszystkich lokalnych zmiennych i stałych. Umożliwia to sprawdzanie i modyfikowanie ich wartości przy użyciu debuggera. Standardowo ten parametr jest włączony.
  • podokienko Numeric processing:
    • 8087/80287 (wykorzystanie koprocesora)
      Włączenie parametru umożliwia stosowanie w programie typów zmiennoprzecinkowych Single, Double, Extended i Comp. Standardowo ten parametr jest wyłączony.
    • Emulation (emulacja koprocesora)
      Włączenie parametru razem z poprzednim spowoduje dołączanie do kodu wynikowego programu biblioteki emulującej koprocesor (możliwe są obliczenia na typach Single, Double, Extended i Comp). Jeżeli parametr będzie wyłączony to nie będą możliwe obliczenia na tych typach. Poprawnie wygenerowany kod wynikowy może zostać uruchomiony na komputerze bez i z koprocesorem arytmetycznym. W przypadku braku koprocesora obliczenia na nim będą symulowane.
  • podokienko Conditional defines
    Określa symbole dla dyrektyw kompilacji warunkowej.
  Memory sizes Wyświetla okienko dialogowe zawierające:
  • Stack size - rozmiar segmentu przeznaczonego na zmienne lokalne (max. bajtów),
  • Low heap limit - minimalny rozmiar stosu na zmienne dynamiczne,
  • High heap limit - maksymalny rozmiar stosu na zmienne dynamiczne (większy lub równy od podanej wartości minimalnej i mniejszy lub równy bajtów).
  Linker Ustalenia parametrów programu łączącego.
Podokienko Map file określa rodzaj informacji zapisywanych do pliku .MAP. Jest to tzw. mapa pliku .EXE wykorzystywana przez debugger zewnętrzny.
Podokienko Link buffer służy do ustalenia miejsca pamiętania bufora przeznaczonego na łączenie programu.
  • Parametry podokienka Map file:
    • Off - plik .MAP nie jest tworzony (ustawienie standardowe),
    • Segment - zapis tylko informacji o segmentach programu,
    • Public - zapis informacji o segmentach programu, wszystkich nazwach symbolicznych i ich adresach oraz punkcie wejścia do programu,
    • Detailed - zapisy tych samych informacji co w opcji Public, ale dodatkowo jeszcze tabeli numerów wierszy i odwołań.
  • Parametry podokienka Link buffer:
    • Memory - usytuowanie bufora w pamięci (ustawienie standardowe),
    • Disk - usytuowanie bufora na dysku (proces łączenia trwa dłużej, ale jest zwalniana część pamięci operacyjnej).
  Debugger Ustalenie parametrów pracy debuggera systemowego.
Debugging określa czy informacje przeznaczone dla debuggera mają być dołączone do pliku wynikowego .EXE oraz jaki debugger będzie używany: wewnętrzny czy zewnętrzny. W przypadku niezaznaczenia żadnego parametru informacje dla debuggera nie będą zawarte w zbiorze wynikowym .EXE.
Display swapping określa sposób zmiany ekranu podczas używania debuggera.
  • Parametry podokienka Debugger:
    • Integrated - Będzie stosowany wewnętrzny debugger systemowy,
    • Standalone - Będzie stosowany zewnętrzny debugger.
  • Parametry podokienka Display swapping:
    • None - brak zmiany ekranu (może być stosowana, gdy debugger nie wyświetla na ekranie żadnych informacji),
    • Smart - zmiana ekranu systemowego na ekran wyjściowy tylko podczas wykonywania instrukcji programu powodujących wyświetlanie danych na ekranie oraz instrukcji wywołania procedury, po czym powrót do ekranu systemowego (ustawiona standardowo),
    • Always - zmiana ekranu systemowego na ekran wykonawczy podczas wykonywania każdej instrukcji.
  Directories Określenie lokalizacji katalogów zawierających zbiory niezbędne do kompilacji i łączenia oraz miejsca zapisywania zbiorów wynikowych. W okienkach można określić:
  • EXE & TPU directory - miejsce zapisywania zbiorów o rozszerzeniach .EXE i TPU oraz zbiorów .MAP. Jeżeli nie zostanie podany katalog, to zbiory wynikowe będą zapisywane do bieżącego katalogu.
  • Include directories - katalog, zawierający zbiory dołączane do programu lub modułu,
  • Unit directories - katalog z modułami TPU (standardowymi bibliotekami),
  • Object directories - katalog ze zbiorami o rozszerzeniu .OBJ.
We wszystkich okienkach oprócz pierwszego można użyć kilku katalogów oddzielanych od siebie średnikiem, ale nie można podać więcej niż 127 znaków. Kompilator zawsze najpierw poszukuje zbiorów w katalogu bieżącym, a potem w katalogach podanych w podokienkach.
  Tools Pozwala na dodawanie i usuwanie dodatkowych systemów i programów użytkowych, które można uruchomić z systemu TP. Takimi programami są np.: Grep,Turbo Assembler, Turbo Debugger i Turbo Profiler.
  Environment Polecenie Environment zawiera w menu pięć dodatkowych poleceń, które służą do ustalania parametrów pracy TP.
  • Preferences
    • Screen size - tryb wyświetlania na ekranie:
      • 25 lines - 25 wierszy (ustawienie standardowe),
      • 43/50 lines - 43 lub 50 wierszy w zależności od karty graficznej.
    • Source tracking - miejsca wczytania pliku dołączanego dyrektywą kompilatora I:
      • New window - do nowego okienka (ustawienie standardowe),
      • Current window - do bieżącego okienka.
    • Desktop file - określenia miejsca zapisu pliku z informacjami o bieżących ustawieniach TP:
      • Current directory - w katalogu bieżącym,
      • Config file directory - w tym katalogu, w którym znajduje się plik konfiguracyjny TURBO.TP.
    • Auto save - automatyczne zapisywanie wykonywanym przez system:
      • Editor files - po uruchomieniu programu (Run, Step, Trace, Go to cursor) lub wykonaniu polecenia DOS shell nastąpi automatyczne zapisanie na dysku wszystkich zbiorów znajdujących się w okienkach.
      • Environment - podczas zakończenia pracy z TP zostaną automatycznie zapisane w zbiorze konfiguracyjnym wszystkie ustawienia bieżących parametrów pracy środowiska.
      • Desktop - przy zakończeniu pracy z TP nastąpi automatyczne zapisanie do pliku informacji o stanie tego systemu.
    • Options:
      • Auto track source - przy odwoływaniu się do wiersza pliku źródłowego za pomocą poleceń z okienka Messages wiersz ten zostanie podświetlony,
      • Close on go to source - po przejściu do pliku źródłowego przy pomocy poleceń okienka Messages okienko Messages zostanie zamknięte.
      • Change dir on open - po wczytaniu pliku, nastąpi automatyczna zmiana katalogu bieżącego na katalog, z którego odczytano ten plik.
  • Editor - parametry i tryb pracy edytora systemowego:
    • Create backup files - zachowanie poprzedniej wersji zapisywanego pliku z rozszerzeniem .BAK,
    • Insert mode - użycie w edytorze trybu wstawiania jako domyślnego, zmienić to można klawisza Insert,
    • Auto indent mode - tryb automatycznego akapitowania, w którym po przejściu do następnego wiersza kursor automatycznie ustawi się w tej samej kolumnie, w której rozpoczął się poprzedni wiersz,
    • Use tab character - klawisz Tab wprowadza znak o kodzie ASCII = 9 (przy wyłączonym wypełnia to miejsce znakami spacji),
    • Optimal fill - wypełnianie początku każdego wiersza spacjami i znakami tabulacji,
    • Backspace unindents - przy włączeniu tego parametru i położeniu kursora w pustym wierszu lub na pozycji pierwszego znaku wiersza różnego od spacji, po naciśnięciu klawisza BackSpace, nastąpi przesunięcie kursora w lewo (wraz z tekstem występującym z prawej strony kursora) do najbliższej pozycji wcięcia.
    • Cursor through tabs - zmiana przesuwania kursora przez znaki tabulacji po naciśnięciu klawiszy kursorów prawo - lewo,
    • Group undo - umożliwia wykonywanie operacji Undo i Redo,
    • Persistent blocks - pozostawia zaznaczenia bloku (jego podświetlenie) do chwili jego usunięcia (naciśnięcie Delete powoduje tylko skasowanie znaku w miejscu kursora, a nie całego zaznaczonego bloku),
    • Overwrite blocks - skasowanie zaznaczonego bloku i wprowadzanie nowego tekstu w miejscu początku bloku,
    • Syntax highlight - automatyczne wyróżnianie elementów syntaktycznych języka TP w tekście źródłowym,
    • Block insert cursor - następuje zamiana znaczenia kształtu kursora po wciśnięciu klawisza Insert,
    • Find text at cursor - po wywołaniu poleceń Find lub Replace, w podokienku Text to find pojawi się słowo, które znajduje się w miejscu aktualnego położenia kursora
    • Tab size - krok tabulacji (od 2 do 16),
    • Highlight extensions - zbiory, które po wczytaniu do okienka edycyjnego mają mieć wyróżnione elementy syntaktyczne języka TP
  • Mouse - sposobów wykorzystania myszki:
    • Ctrl+Right mouse button - określa operację wykonaną po jednoczesnym wciśnięciu klawisza Ctrl i prawego klawisza myszki:
      • Nothing - brak reakcji,
      • Topic search - wywołanie Topic search z menu Help
      • Go to cursor - wywołanie Go to cursor z menu Run,
      • Breakpoint - wywołanie Togle breakpoint z menu podręcznego,
      • Evaluate - wywołanie Evaluate / Modify z menu Debug,
      • Add watch - wywołanie Add watch z menu Debug.
      W przypadku naciśnięcia tylko prawego klawisza myszki zostanie wyświetlone menu podręczne.
    • Mouse double click - określa czas przy którym dwukrotne naciśnięcie klawisza będzie uważane za podwójne.
    • Reverse mouse button zamiana lewego/prawego klawisza myszy
  • Startup - parametry uruchomienia TP:
    • Dual monitor support - praca w trybie monitorów dualnych (2 monitory i 2 karty graficzne),
    • Graphics screen save - zapamiętywanie grafiki podczas śledzenia przebiegu programów graficznych (pozwala na uruchomienie debuggera dla tych programów),
    • EGA/VGA palette save - kontrola zmiany rejestrów palety kolorów karty graficznej EGA/VGA,
    • CGA snow checking - kontrola "śnieżenia", występującego tylko w kartach CGA,
    • LCD color set - uruchomienie systemu na komputerze z ekranem ciekłokrystalicznym,
    • Load TURBO.TPL - wczytanie biblioteki TURBO.TPL ze standardowymi modułami .TPU,
    • Use expanded memory - wykorzystanie pamięci EMS,
    • Return to last dir - za bieżący zostanie przyjęty ten katalog, który był bieżącym podczas ostatniego wyjścia z systemu.
    • Window heap size - rozmiaru stosu dla okienka (24 do 64 kB),
    • Editor heap size - rozmiaru stosu edytora (28 do 128 kB),
    • Overlay heap size - rozmiaru stosu na segmenty nakładkowe (64 do 256 kB).
    • Swap file directory - katalog dla pliku roboczego edytora.
  • Colors - zmiana kolorów napisów i tła dla wszystkich rodzajów okienek i ich elementów:
  Open Służy do wczytania pliku konfiguracji TP. Standardowym zbiorem jest plik TURBO.TP. Możliwe jest posiadanie innych zbiorów konfiguracyjnych utworzonych przez użytkownika.
  Save Zapisanie aktualnej konfiguracji TP w zbiorze dyskowym. Konfiguracja zostanie zapisana do pliku dyskowego o nazwie podanej obok tego polecenia w menu opcji Options.
  Save as Zapisanie aktualnej konfiguracji TP w zbiorze dyskowym. Konfiguracja zostanie zapisana do istniejącego lub nowo utworzonego pliku dyskowego o nazwie podanej przez użytkownika.
Window Polecenia dotyczące okienek: sposobu ich wyświetlania, przesuwania, zmiany rozmiarów, powiększania lub zmniejszania, a także polecenie wyświetlające listę wszystkich otwartych okienek.
  Tile Powoduje wyświetlenie wszystkich okienek edycyjnych obok siebie. Rozmiary wyświetlonych okienek są identyczne i żadne okienko edycyjne nie jest przykryte przez inne.
  Cascade Powoduje wyświetlenie wszystkich okienek edycyjnych jedno pod drugim. Widoczne jest w całości tylko jedno okienko (aktywne), a dla pozostałych okienek widoczne są tylko ich numery i nazwy zawartych w nich zbiorów.
  Close all Powoduje zamknięcie wszystkich otwartych okienek systemu TP.
  Refresh display Pozwala odzyskać ekran w przypadku, gdy wykonanie programu użytkownika spowodowało częściowe jego zapisanie. Jest to sytuacja najczęściej przypadkowa.
  Size/move
[Ctrl + F5]
Pozwala na zmianę rozmiaru i położenia aktywnego okna. Po wykonaniu polecenia okienko można przesuwać przy użyciu kursorów, natomiast jego rozmiar można zmieniać poprzez naciśnięcie kombinacji klawiszy Shift + odpowiedni kursor. Wykonanie polecenia kończy się naciśnięciem klawisza Enter.
  Zoom [F5] Umożliwia powiększenie aktywnego okna do maksymalnego rozmiaru. Jeśli dane okno jest już maksymalnie powiększone, to wykonanie polecenia spowoduje zmniejszenie go do poprzednich rozmiarów.
  Next [F6] Uaktywnia następne otwarte okienko.
  Previous
[Shift + F6]
Uaktywnia poprzednie otwarte okienko.
  Close [Alt + F3] Powoduje zamknięcie aktywnego okienka.
  List [Alt + 0] Służy do wyświetlenia spisu wszystkich otwartych okienek, ponieważ użytkownik może otworzyć wiele okien i nie wszystkie mogą być widoczne na ekranie monitora. Po wywołaniu polecenia na ekranie pojawi się dodatkowe okienko, w którym zostanie wyświetlony spis wszystkich otwartych okien.
Help Zawiera polecenia przy pomocy których można uzyskać informacje o zintegrowanym systemie programowania i języku Turbo Pascal. Wyświetlane informacje mogą być kopiowane do okienek edycyjnych.
  Contents Wyświetlenie spisu treści pomocy podzielonych na grupy tematyczne.
  Index [Shift + F1] Szybki dostęp do każdego słowa kluczowego, dyrektywy, predefiniowanego identyfikatora, funkcji, procedury i modułu języka Turbo Pascal, dyrektywy kompilatora i innego typu informacji.
  Topic search
[Ctrl + F1]
Wyświetlenie informacji na temat wybranego elementu języka Turbo Pascal, jeśli kursor znajduje się w miejscu wystąpienia wybranego elementu (słowa kluczowego, nazwy funkcji lub procedury itd.).
  Previous topic
[Alt + F1]
Wyświetlenie poprzedniej zawartość okienka z informacjami pomocniczymi.
  Using help Wyświetlenie informacji na temat posługiwania się okienkami opcji Help.
  Files Umożliwia dołączenie do systemu dodatkowych zbiorów z informacjami pomocy.
  Compiler directives Wyświetla informacje o dyrektywach kompilatora.
  Reserved words Wyświetla informacje o słowach kluczowych i dyrektywach języka.
  Standard units Wyświetla informacje o modułach standardowych.
  Turbo pascal language Wyświetla informacje o różnych elementach języka Turbo Pascal.
  Error messages Wyświetla informacje o komunikatach błędów.
  About Wyświetlenie informacji o nazwie i numerze wersji Turbo Pascala.
« wstecz   dalej »