Prawo Murphy'ego: Prawidłowo napisany tekst pojawi się tylko wtedy, kiedy napiszesz go ręcznie.
Część 1. Narzędzia

Java Development Kit

Zanim zaczniesz pisać pierwszy program w Javie, musisz mieć środowisko, w którym możliwa będzie kompilacja i uruchamianie programów. Możesz korzystać ze specjalistycznych narzędzi programistycznych, takich jak np. Visual J++ lub Borland JBuilder. Narzędzia te są jednak dość drogie, a na początku ważne jest zapoznanie się z podstawami języka.

Dlatego też lepiej będzie skorzystać z darmowej wersji środowiska Java Development Kit (JDK). Firma Sun oferuje wersje JDK przeznaczone dla rożnych platform. Jeżeli jeszcze nie masz zainstalowanego JDK, możesz ściągnąć go z oficjalnej strony Sun‘a: http://java.sun.com. Wersja 1.3 zajmuje ponad 40 MB. Do tego przydać się może dostępna na tej samej stronie dokumentacja Javy: koljeny spory plik. Jeżeli masz wolne łącze, to możesz mieć problem z pobraniem tych plików: postaraj się raczej znaleźć potrzebne pliki na CD-ROMie dołączonego do któregoś z czasopism komputerowych.

Kolejnym krokiem jest instalacja JDK: proces dość prosty, gdyż środowisko dostarczane jest w postaci samoinstalującego sie pliku exe, który tylko należy uruchomić. Jeżeli jednak napotkasz jakieś problemy, to zajrzyj do dokumentacji.

Zmienne systemowe dla JDK

Po zainstalowaniu JDK należy skonfigurować niezbędne zmienne systemowe. Zobaczymy jak to zrobić w systemie operacyjnym Windows (w Unix-ie i Macintosh-u odbywa się to inaczej). Należy wprowadzić dwie zmiany:

  • dodać do ścieżki poszukiwania PATH katalog /bin/ znajdującego się w katalogu, w którym zainstalowałeś JDK;
    jeżeli zainstalowałeś JDK w katalogu c:\java\, to powinieneś zmodyfikować zmienna PATH w następujący sposób:
    SET PATH=%PATH%;C:\java\bin\

     
  • zdefiniować zmienną CLASSPATH tak, aby wskazywała na bieżący katalog;
    CLASSPATH pomaga JDK zlokalizować zainstalowane na komputerze klasy. Niektóre wersje i narzędzia JDK nie wymagają tego, jednak zalecane jest zdefiniowanie tej zmiennej w następujący sposób:
    SET CLASSPATH=%CLASSPATH%;.\

     

W systemie Windows 9x zmienne systemowe ustawiamy w pliku AUTOEXEC.BAT. Modyfikacji możesz dokonać w dowolnym edytorze tekstowym (np. w Notatniku). Po zmodyfikowaniu pliku, aby zmiany odniosły skutek, należy uruchomić plik AUTOEXEC.BAT lub zrestartować system.

W Windows NT/2000 zmienne PATH i CLASSPATH należy dodać inaczej: Otwieramy z Panelu Sterowania ikonę System i wybieramy opcję Environment Variabes, gdzie dodajemy nasze ścieżki do już istniejących zmiennych PATH i CLASSPATH lub - jeżeli ich nie ma, to tworzymy nowe zmienne systemowe PATH i CLASSPATH z naszymi ścieżkami.

Jeżeli już zrobiłeś to wszystko, to możesz zacząć pisać pierwszy program w Javie.

Zawartość JDK

Najważniejsze narzędzia pakietu JDK to:

  • JAVAC - kompilator Javy tworzący kod bajtowy z programu źródłowego;
     
  • JAVA - interpreter Javy - wykonuje skompilowane programy (zapisane w kodzie bajtowym);
     
  • APPLETVIWER - narzędzie pozwalające wykonywać i debaggować applety Java bez używania przeglądarki;
     
  • JAVADOC - tworzy dokumentacje w HTML, pobierając komentarze z kodu źródłowego;
     
  • JDB - debugger Javy;
     
  • JAVAP - dekompilator Javy;
     
  • JAR - archiwizer do tworzenia plików JAR (Java Archive): kompresuje klasy i tworzy plik jar.
     
« wstecz   dalej »