Im doskonalej program wykonuje swoje funkcje, tym dotkliwiej Cię zawiedzie.
Visual Basic 6 - Opcje programu

Option Base

Używana na poziomie modułu do zadeklarowania domyślnego dolnego indeksy tablic.

Składnia:

   Option Base {0 | 1}

Uwagi:

Ponieważ domyślnym dolnym indeksem tablicy jest 0, to instrukcja Option Base nie jest wymagana. Jeżeli wystepuje, to może być użyta w module tylko 1 raz i musi wystąpić przed jakąkolwiek funkcją lub procedurą oraz deklaracją tablicy.

Klauzuka To w instrukcjach Dim, Private, Public, ReDim i Static stanowi o wiele prostszy sposób kontrolowania zakresu indeksów tablicy, gdyż pozwala na ich całkowicie dowolne ustawienie.

Option Base nie ma wpływu na tablice zadeklarowane słowem kluczowym ParamArray lub utworzone funkcją Array, gdyż mają one zawsze dolny indeks= 0.

Instrukcja Option Base obowiązuje jedynie w tym module, w którym została użyta.

Option Compare

Używana na poziomie modułu do zadeklarowania domyślnego sposobu porównywania łańcuchów znakowych.

Składnia:

   Option Compare [Binary | Text | Database]

Uwagi:

Instrukcja OptionCompare - jeżeli jej używamy - musi wystąpić w module przed wszystkimi procedurami i funkacjami.

Instrukcja Option Compare definiuje sposób porównywania łańcuchów znakowych (Binary, Text lub Database) w tym module, w którym została użyta. Jeżeli moduł nie zawiera instrukcji Option Compare, to domyślną metodą porównywania jest Binary.

  • Option Compare Binary porównuje łańcuche znakowe bazując na ich reprezentacji binarnej. W Windows oznacza to, że kolejność znaków zależy od użytej strony kodowej. Dla polskiej strony kodowej (1250) przykładowy sort będzie wyglądał tak:
          A < B < E < Z < a < b < e < z < ˇ < ą < Ę < ę < Ż < ż
  • Option Compare Text porównuje łańcuchy w porządku słownikowym: bez odróżniania wielkości liter oraz zgodnie z kolejnością liter w alfabecie języka zdefiniowanego w systemie. Dla polskiej strony kodowej (1250) przykładowy sort będzie wyglądał tak:
          (A = a) < (ˇ = ą) < (B = b) < (E = e) < (Ę = ę) < (Z = z) < (Ż=ż) 
  • Option Compare Database może być użyte tylko z bazami MS Access. Sposób porównywania zależy w tym przypadku od loklnej wartości ID bazy, w której łańcuch znaków wystąpił.

Option Explicit

Używana do wymuszenia jawnej deklaracji wszystkich zmiennych w module.

Składnia:

   Option Explicit

Uwagi:

Instrukcja Option Explicit - jeżeli występuje - musi poprzedzać wszystkie procedury i funkcje w module. Może być użyta tylko 1 raz w module. Obowiązuje tylko w tym module, w którym została użyta.

Użycie Option Explicit zmusza do zadeklarowania wszystkich zmiennych występujących w module za pomoca instrukcji Dim, Private, Public, ReDim lub or Static. Jeżeli w kodzie nastąpi odwołanie do jakiejkolwiej zmiennej, która niez została w ten sposób zadeklarowana, to wystąpi błąd podczas kompilacji.

Jeżeli nie użyjemy instrukcji Option Explicit, to wszystkie niezadeklarowane zmienne w module będą miały nadany domyślny typ Variant, chyba, że zadeklarujemy inny typ domyslny za pomocą instrukcji DefType.

Użycie Option Explicit jest bardzo dobrym sposobem na kontrolę literowych błędów przy pisaniu nazw zmiennych w kodzie programu: każdy taki błąd zostanie wychwycony przez kompilator. Brak tej instrukcji powoduje cżesto, że prostą literówkę musimy wyłapywać sami tracąc na to nieraz mnóstwo czasu.

« wstecz