Uśmiechnij się, jutro będzie gorzej.
MS-DOS - pliki, katalogi, dyski
Pliki  |   Pliki specjalne  |   Katalogi  |   Dyski  |   Ścieżka dostępu  |   Znaki globalne  |   Strumienie i potoki

PLIKI

W systemie DOS dane przechowywane są w tzw. plikach (ang. file - zbiór danych). Plik może zawierać informację tekstową, obraz, zdjęcie, dane potrzebne do innego programu, sam również może być programem. Każdy plik posiada swoją nazwę, która składa się z nazwy podstawowej oraz rozszerzenia. Nazwa podstawowa może zawierać do 8 znaków, rozszerzenie do 3. Oba te człony w nazwie pliku oddziela się znakiem kropki, np.

lista.txt, lipiec.kal, dane.01, zadanie

Nazwy i rozszerzenia plików można budować z dowolnych znajków z wyjątkiem: <spacja> , . / \ < > ? * ! ¦ : ; ". Duże i małe litery w nazwie pliku są nierozróżnialne - z punktu widzenia systemu. Np. pliki o nazwach:

   lista.txt oraz Lista.TxT

są takie same. Rozszerzenie pliku ma charakter opcjonalny, tzn. nazwa pliku może nie zawierać rozszerzenia - wówczas po nazwie podstawowej pliku nie podajemy znaku oddzielającego kropki.

Niektóre rozszerzenia mają dla systemu kluczowe znaczenie i nie powinny być używane. Są to m. in. rozszerzenia: exe, com, sys, ini, pif, lnk.

PLIKI SPECJALNE

System DOS traktuje niektóre urządzenia na równi z plikami, umożliwiając dostęp do nich poprzez pliki specjalne. Do plików specjalnych należą:

  • CON - plik reprezentujący monitor jako plik wejściowy i klawiaturę - jako wyjście,
     
  • LPTn (n = 1 lub 2)- plik reprezentujący port równoległy,
     
  • PRN (odpowiednik LPT1) - plik reprezentujący drukarkę,
     
  • CONn (n = 1 - 4)- plik reprezentujący port szeregowy,
     
  • NUL - plik pusty, tzw. urządzenie puste.
     

KATALOGI

Na dysku oprócz plików istnieją katalogi (zwane też folderami lub skoroszytami), które służą do segregacji plików. Nazwa katalogu podlega takim samym regułom jak nazwa pliku, przy czym na ogół w nazwach katalogów nie umieszcza się rozszerzenia.

Katalog najczęściej zawiera pliki danych. W dowolnym katalogu można również utworzyć inny katalog i z koleji w nim umieścić pliki. Powstaje w ten sposób struktura zwana drzewem katalogów. Katalog utworzony wewnątrz innego katalogu nazywamy podkatalogiem lub katalogiem podrzędnym, katalog zawierający podkatalog nazywamy katalogiem nadrzędnym.

Drzewo katalogów charakteryzują następujące cechy:

  • każdy utworzony katalog jest podkatalogiem dokładnie jednego katalogu nadrzędnego, jeden utworzony katalog nie może być bezpośrednim podkatalogiem dwóch różnych katalogów,
     
  • na każdym dysku istnieje jeden katalog główny o nazwie \, który jest katalogiem nadrzędnym w stosunku do wszystkich pozostałych katalogów - katalog główny tworzony jest automatycznie podczas formatowania dysku,
     
  • każdy istniejący na dysku plik danych należy do dokładnie jednego katalogu - pliku danych nie można umieścić w dwóch różnych katalogach, nie można również utworzyć pliku, który nie należy do żadnego katalogu,
     
  • katalog nie może zawierać dwóch różnych zbiorów danych o takich samych nazwach, tzn. jeżeli w katalogu istnieje podkatalog o nazwie DANE, to utworzenie w tym katalogu pliku lub podkatalogu o nazwie DANE nie będzie możliwe,
     
  • na dysku mogą istnieć zbiory danych o takich samych nazwach, ale zbiory te muszą mieć różne katalogi nadrzędne.
     

Podczas pracy z systemem operacyjnym MS-DOS zawsze aktywny jest jeden z dostępnych dysków, który nazywamy dyskiem bieżącym. Ponadto na każdym dysku aktywny jest jeden z katalogów - katalog ten również nazywamy katalogiem bieżącym. Polecenia odnoszące się do plików, a nie zawierające pełnejścieżki odnoszą się do danych znajdujących się w katalogu bieżącym na aktualnym dysku lub też do samego katalogu bieżącego na tym dyksu.

DYSKI

W systemie oznaczane są literą i dwukropkiem. np. Z:

Zazwyczaj:

A: B: to stacje dyskietek
C: D: E: to dyski twarde, napędy CD, DVD
od F: dyski sieciowe

ŚCIEŻKA DOSTĘPU DO PLIKU

Każdy plik posiada ściśle określone położenie w strukturze katalogów, które opisuje się przy pomocy ścieżki dostępu do pliku:

[dysk]\[lista katalogów]\[nazwa pliku]

Istnieje możliwość różnego zapisu ścieżki dostępu - powyższy schemat opisuje tzw. pełną ścieżkę dostępu, która rozpoczyna się od nazwy dysku i zawiera dokładne położenie zbioru w strukturze katalogów na wskazanym dysku, np.:

   C:\WINDOWS\WIN.COM
   C:\WINNT\PROFILES\1E12\user.dat

Często używa się tzw. względnej ścieżki dostępu wyprowadzonej od katalogu głównego lub bieżącego. Pominięcie w ścieżce nazwy dysku spowoduje, że system operacyjny przyjmie, że odnosi się ona do dysku bieżącego, a pominięcie listy katalogów - katalogu bieżącego podanego dysku, np.:

   \WINDOWS\WIN.COM
   C:user.dat

ZNAKI GLOBALNE

Zastępują nazwy plików przy kopiowaniu, usuwaniu itp.

* (gwiazdka) - zastępuje dowolną liczbę dowolnych liter od miejsca wystąpienia do końca nazwy

? - zastępuje dokładnie 1 znak w nazwie

Przykłady:

   *.* - oznacza wszystkie pliki,
   *.PAS - oznacza wszystkie pliki z rozszerzeniem PAS,
   PLIK.* - oznacza wszystkie pliki PLIK z dowolnym rozszerzeniem,
   A*.* - wszystkie pliki, których nazwa rozpoczyna się literą A z dowolnym rozszerzeniem,
   ?.EXE - wszystkie pliki o jednoliterowej nazwie i rozszerzeniu EXE,
   *.? - wszystkie pliki o dowolnej nazwie i jednoliterowym rozszerzeniu,
   ??*.* - plik o nazwie co najmniej 2-uznakowej.

PRZETWARZANIE STRUMIENIOWE I POTOKOWE

W systemie MS-DOS każdy uruchamiany program otrzymuje od systemu operacyjnego dwa pliki nazywane odpowiednio standardowy wejściem i wyjściem. Pliki te są wykorzystywane przez polecenie do odczytu i zapisu (wyprowadzania) danych.

Schematycznie można przedstawić to w następujący sposób:

Wejście -----> Polecenie -----> Wyjście

Domyślnie przydzielane są pliki o nazwach CON i CON, przy czy pierwszy reprezentuje plik wejściowy, drugi plik wyjściowy i standardowo reprezentują odpowiednio klawiaturę oraz monitor:

   CON -----> Program -----> CON

Najprostszym przykładem obrazującym wykorzystanie plików CON jest polecenie more, które wczytuje dane z podanego pliku i wypisuje je na ekranie, czyli standardowym wyjściu. Jeżeli jednak polecenie to wydamy bez argumentu, przyjmie ono, że dane należy odczytać z pliku CON, czyli standardowego wejścia. Po wydaniu polecenia

more

każda wpisana na klawiaturze linia będzie wyświetlana na ekranie monitora (wpisywanie należy zakończyć znakiem końca pliku ^Z = Ctrl+Z).

Można dokonać zmiany standardowego wejścia programu CON za pomocą konstrukcji:

polecenie < plik_wejściowy

Podany po znaku mniejszości plik będzie potraktowany jako standardowy plik wejściowy. Zatem polecenia:

   more plik.txt
   more < plik.txt

są równoważne.

W podobny sposób konstrukcja:

   program > plik_wyjściowy

zmienia standardowe wyjście programu z CON na podany plik. Wydanie polecenia

   dir > katalog.txt

spowoduje zapisanie zawartości katalogu bieżącego do pliku o nazwie katalog.txt - polecenie dir niczego nie wyświetli na ekranie - wypisane przez nie informacje trafią do wskazanego pliku.

Zmieniając standardowe wyjście programu należy pamiętać o czterech rzeczach:

  • jeżeli podany po znaku większości plik nie istnieje, to zostanie utworzony,
     
  • jeżeli plik już istnieje, to jego zawartość zostanie usunięta, po czym do pliku trafią dane wypisane przez uruchamiany program,
     
  • jeżeli użyjemy dwóch znaków większości >>, to wypisywane przez program dane zostaną dołączone na końcu podanego pliku,
     
  • jeżeli utworzenie pliku wyjściowego nie będzie możliwe, to wystąpi błąd wykonania polecenia.
     

Często zmieniając standardowe wyjście używamy wspomnianego wcześniej urządzenia pustego NUL. Niektóre polecenia wypisują informację, które niejednokrotnie nie są nam do niczego przydatne i chcielibyśmy, aby nie zaśmiecały niepotrzebnie ekranu. Np. polecenie copy po skopiowaniu pliku wyświetla komunikat o stanie zakończenia polecenia - komunikat ten możemy zignorować zmieniając standardowe wyjście polecenia na NUL:

   copy dane.txt dane.kop > NUL

Plik NUL pełni w MS-DOS rolę kosza na śmieci - wszystko co zostanie w nim umieszczone jest bezpowrotnie tracone.

Istnieje możliwość rożnoczesnej zmiany standardowego wejścia i wyjścia programu za pomocą konstrukcji:

polecenie < plik_wejściowy > plik_wyjściowy

UWAGA:

Niektóre polecenia nie stosują się do obowiązujących reguł i wczytują dane zawsze z klawiatury lub wypisują dane zawsze na ekranie monitora omijając w ten sposób standardowe wejście i wyjście programu. Często również pomimo że program korzysta ze standardowego wyjścia pewne informacje wypisuje zawsze na ekranie monitora i podobnie w przypadku standardowego wejścia - program wczytuje dane w pliku CON, pewne jednak informacje są wczytywane z klawiatury.


Potokiem nazywamy łącze pomiędzy dwoma programami utworzone w celu skierowania standardowego wyjścia pierwszego z programów na standardowe wejście drugiego programu. Potok tworzy się za pomocą konstrukcji:

   program1 | program2

Po wydaniu polecenia:

   dir *.txt | find "00.09.01" > wynik.txt

polecenie dir wyświetli listę plików i katalogów z rozszerzeniem txt kierując ją automatycznie na standardowe wejście polecenia find, które wyszuka i wypisze linie zawierające podany ciąg znaków - wyjście polecenia find kierowane jest przy tym do pliku o nazwie wynik.txt. Zatem wykonanie polecenia umieści w pliku wynik.txt listę zbiorów z rozszerzeniem txt utworzonych 1 września 2000r.

« wstecz   dalej »